Reizi mēnesī konsultē neirologs

No 23. septembra Saldus medicīnas centrā katra mēneša trešajā piektdienā pacientus konsultē neiroloģe, manuālā terapeite ANITA DJAČENKO. Jāpiesakās poliklīnikas reģistratūrā, tālr. 63881562.
Vai esat gatava papildināt ārstu konsultantu rindas Saldus medicīnas centrā?
“Mani uzaicināja konsultēt pacientus Saldus slimnīcā, un nolēmu reizi mēnesī paiet tuvāk saviem pacientiem Kurzemes pusē.”
Kur strādājat pastāvīgi?
“Jau daudzus gadus strādāju privātajā medicīnā, šobrīd mana pamatdarbavieta ir Rīgā, klīnikā “Piramīda”. Konsultēju pacientus no dažādiem Latvijas novadiem, arī kurzemniekus.”
Kādos gadījumos ieteicama jūsu konsultācija?
“Konsultēju pacientus ar sūdzībām par galvas sāpēm un reiboņiem, sāpēm mugurkaulā, tirpšanas sajūtu, nespēku rokās vai kājās, miega un atmiņas traucējumiem utt. Papildus savā darbā izmantoju zināšanas manuālajā terapijā, lietišķajā kinezioloģijā, teipēšanā. Šīs metodes palīdz saīsināt ārstēšanas laiku, dod iespēju samazināt medikamentu daudzumu.
Tomēr, kā katrs tradicionāls ārsts, slimību diagnostikai nozīmēju nepieciešamos izmeklējumus: analīzes, rentgenogrammas, magnētisko rezonansi u.c. Ja nepieciešams, iesaku citu speciālistu, piemēram, vertebrologa, neiroķirurga, reimatologa, traumatologa konsultācijas.
Esmu pieaicinātā docētāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, lasu lekcijas funkcionālajā anatomijā. Daudziem šķiet dīvaini, bet šīs zināšanas — ka ķermenis darbojas kā viens saskaņots mehānisms — palīdz samazināt traumatismu dejotājiem, dažādus sāpju sindromus instrumentālistiem, un, izrādās, stāja ir svarīga arī vokālistiem, lai spētu sevi maksimāli veiksmīgi realizēt profesijā.
Viena no interesantām sadarbības formām ir ar sportistiem, jo tajā ļoti ātri var ieraudzīt rezultātu. Šis darbs orientēts uz maksimālā sportiskā rezultāta sasniegšanu, traumatisma mazināšanu un traumu ārstēšanu. Sadarbība ar Latvijas hokeja izlasi vainagojās ar dalību Pekinas olimpiskajās spēlēs.”
Kas ir manuālā terapija?
“Parasti cilvēki manuālo terapiju saprot kā kaulu krakšķināšanu, tomēr šī medicīnas nozare ļauj daudz paveikt arī ar maigākām metodēm. Es izmantoju zināšanas lietišķajā kinezioloģijā.”
Un kas ir lietišķā kinezioloģija?
“Metode radusies 1964. gadā ASV, tā balstīta uz labām zināšanām funkcionālajā anatomijā, akupunktūrā, bioķīmijā, psiholoģijā u.c. medicīnas nozarēs. Visbiežāk šo metodi izmanto sāpju ārstēšanā.
Sāpju iemesli var būt visdažādākie: fizioloģiski, bioķīmiski, arī psiholoģiski. It īpaši šajā sarežģītajā laikā daudzi cilvēki cieš no emocionāliem traucējumiem, kuri savukārt rada muskuļu saraušanos, spazmas — un sāpes. Fiziskai pašsajūtai svarīgi, lai ķermenis, katra tā daļa būtu harmonijā un saglabātu līdzsvaru; ikviena novirze var radīt diskomfortu, kas ar laiku palielinās un sāk traucēt, radot sāpes, tirpšanu. Turklāt tas ne vienmēr izpaužas tieši tur, kur radies, piemēram, galvassāpju cēlonis var būt saistīts ar paradoksālu elpošanas tipu vai pēdu problēmu.”