Neļauj glaukomai nozagt redzi

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem glaukoma ir otrais biežākais akluma cēlonis pasaulē pēc kataraktas. Janvāris ir glaukomas kontroles mēnesis.

Plašāk par glaukomu, tās simptomiem un iespējām slimību apturēt stāsta oftalmologs Oļegs Kučerenko un „OC Vision” galvenā optometriste Jeļena Stūriška.

Kas ir glaukoma?

“Vairumā gadījumu nav nekādu pazīmju vai sajūtu, pēc kurām cilvēks varētu saprast, ka viņam ir glaukoma,” skaidro J. Stūriška. „Vienīgi, ja ir ļoti liels acu spiediens, var sāpēt galva pieres daļā. Tātad, ja ir šādas galvas sāpes,  vajadzētu pārbaudīt acu spiedienu.”

Paaugstināts acs spiediens veidojas tādēļ, ka izjaukts līdzsvars starp acs iekšējā šķidruma veidošanos un atteci, proti, šķidrums acī veidojas par daudz vai tas netiek pietiekami izvadīts.

Liels acu spiediens nospiež acs dziļumā esošo redzes nervu. Nervu šķiedras iet bojā, tāpēc sašaurinās redzes lauks un var pat iestāties neatgriezenisks aklums. Ja glaukoma tiek konstatēta laikus, ārstējot spiedienu var līdzsvarot, lai tas mazāk ietekmētu redzes nervu šķiedras. Spiedoša smaguma sajūta acīs pēc ilgstošas redzes slodzes gan nenozīmē, ka ir paaugstināts acu spiediens.

Kā atklāt glaukomu?

Lai laikus atklātu šo slimību, nepieciešams vismaz reizi gadā izmērīt acu spiedienu.

Glaukomas diagnostikai ir nepieciešama aparatūra, ar kuru var pārbaudīt redzes nerva disku un novērtēt redzes lauku, vai tas nav sašaurināts. Redzes lauka noteikšanai ir liela nozīme, jo izmaiņas sākotnēji parasti skar vienu aci. Otra acs to kompensē, un cilvēks nejūt, ka redzes laukā kaut kā iztrūkst.

Redzes lauka zudums sākas no ārējām malām. Ielaistas slimības gadījumā cilvēks redz kā caur caurulīti.

Kā ārstē glaukomu?

Oftalmologs Oļegs Kučerenko atzīst: „Diemžēl vēl arvien nav īsti skaidrs glaukomas cēlonis. Tā vairāk izplatīta cilvēkiem no 40, 50 gadiem. Tādēļ ieteicams acis regulāri pārbaudīt, sākot 40 gadu vecuma vai pat agrāk.”

„Ārstēšanā sākotnēji ārsti iesaka lietot zāles pilienu veidā. Ārsts var nozīmēt gan vienu zāļu veidu, gan arī kombinētus preparātus.

Ja no pilienu lietošanas nav efekta, tiek piedāvāta operatīva ārstēšana – ķirurģiska vai lāzerķirurģiska. Pēdējos gadus pielieto arī jaunu metodi – implantu, kuros ir zāles, ievietošana. Tās pakāpeniski izplūst acs dobumā un palīdz normalizēt acu spiedienu.”

Regulāra ārstēšana un uzraudzība

Glaukomas pacientiem rūpīgi jāievēro ārsta rekomendācijas par acu pilienu lietošanu un divas reizes gadā jāpārbauda gan spiediens, gan arī acu pamatfunkcijas – redzes asums un redzes lauks. Ja ir bažas, spiedienu drīkst pārbaudīt katru mēnesi. Glaukoma ir slimība, ko nevar pilnībā izārstēt, tāpēc jādara viss, lai tā neprogresētu.

Glaukomai ir dažādas formas, tā nav viena saslimšana. Ir sekundārā glaukoma, kas rodas no citām acu slimībām, piemēram, iekaisumiem. Jaundzimušo glaukomu diagnosticē pēc dzemdībām. Ir arī normāla acu spiediena glaukoma.

Daudzu profesiju pārstāvjiem regulāri jāpārbauda redze. Ja konstatē paaugstinātu acs spiedienu, svarīgi vērsties pie acu ārsta. Paaugstināts acu spiediens var būt saistīts ar dažādām veselības problēmām, piemēram, reizēm tas rodas uz īsu brīdi augsta asinsspiediena dēļ vai stresa laikā.

Pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) datiem ar katru gadu palielinās pirmreizējo redzes invalīdu skaits glaukomas dēļ. No 2005. līdz 2015. gadam viņu skaits gandrīz divkāršojās. Paaugstināts glaukomas risks ir cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, glaukomas slimnieku radiniekiem, steroīdu lietotājiem, cukura diabēta slimniekiem, kā arī tiem, kuriem ir spēcīga tuvredzība, hipertensija, centrālās radzenes biezums <5 mm un acu traumas. Paredzams, ka līdz 2040. gadam aptuveni 111,8 miljoni cilvēku cietīs no glaukomas.

No aģentūras “Divi gani” informācijas