Mudina padomāt, ko liek vēderā

Pēc bērna kopšanas atvaļinājuma darbā atgriezusies uztura speciāliste SINTIJA KALNIŠA.
Viņas ieteikumi nozīmīgi cilvēkiem ar veselības problēmām — cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, aptaukošanos vai lieko svaru un citām, kuru risināšanā liela loma arī uztura režīmam. Taču Sintija atzīst, ka ļoti priecājas arī par klientiem bez sūdzībām, kuri grib profesionālu padomu par optimālu ēdienkarti un ir gatavi kaut ko mainīt savos ēšanas paradumos (ja konsultācijā atklājas kas labojams), lai nākotnē, iespējams, izvairītos no slimošanas.
“Uzturam ir liela nozīme,” uzsver Sintija Kalniša. “Mēdz teikt: mēs esam tas, ko ēdam, un lielā mērā tā arī ir. Pārtika ir galvenais enerģijas avots, un kvalitatīvai dzīvei nozīmīgi, cik pilnvērtīgu uzturu lietojam.”
Saldus medicīnas centra uztura speciālistes kabinets ir viens no retajiem ārpus Rīgas, kurā veic bioimpedances izmeklējumu. Tajā klients var iegūt plašu informāciju par savu ķermeni — sākot ar svaru un ķermeņa masas indeksu, beidzot ar muskuļu masas, tauku, kaulu svara attiecību un proporcijām, sāls un ūdens daudzumu organismā un citiem datiem, kā arī noteikt ķermeņa fizisko vecumu, kas nereti atšķiras no pasē ierakstītā. Šāds izmeklējums ir labs pamats sarunai par uztura kvalitāti un vēlamām izmaiņām, ja kādu parametru gribas vai vajag mainīt, un vēlāk noder arī rezultātu izvērtēšanai.
“Lielākoties klienti zina par pareizu uzturu, dzīvesveidu un slimību riskiem, taču neattiecina šīs zināšanas uz sevi. Liekais svars? Tur neko nevar darīt, ģimenē iedzimts… Taču liekie kilogrami ar laiku izvēršas problēmā un var rezultēties, piemēram, cukura diabētā vai sirdsslimībā, un tad dzīve jāmaina piespiedu kārtā daudz straujāk nekā būtu nācies pirms gadiem, ar nelielām izmaiņām kontrolējot svaru,” Sintija dalās vērojumos.
Līdztekus savai profesijai uztura speciāliste apguvusi psiholoģijas metodi — pārvērtējošo konsultēšanu. “Tā ir ļoti interesanta — ar jautājumiem virzīt klientu līdz paša izdarītiem secinājumiem. Tā man ļoti palīdz darbā,” stāsta Sintija Kalniša. “Jo ieradumu maiņa daudziem sagādā  grūtības. Te, kabinetā, šķiet viegli un vienkārši kaut ko pamainīt uzturā, vienus produktus aizstāt ar citiem. (Man nepatīk skarbas diētas, tāpēc vienmēr meklēju variantus, kā klients var sasniegt savus mērķus, turpinot ēst garšīgi.) Bet mājās patstāvīgi rīkoties kļūst par smagu.
Reizēm cilvēkiem vajag, lai viņus pieskata, un tad līdz nākamajai konsultācijai viņi cenšas, lai būtu rezultāts. Taču es gribu, lai galvenā motivācija būtu nevis svaru rādījums vai speciālista atzinība, bet rūpes un mīlestība pret sevi: es esmu sev svarīgs, tāpēc ēdu veselīgi. Ar pārvērtējošās konsultēšanas metodi mēs nonākam līdz dziļākai izpratnei par to, kāda ir cilvēka attieksme pašam pret sevi un kā to izrādīt vispareizākajā veidā — ar rūpīgu un atbildīgu attieksmi.”