Magnētiskās rezonanses izmeklējumi — pieejami

Pirmdien, 24. aprīlī, Saldus medicīnas centrā, SIA “Vizuālā diagnostika” radioloģisko izmeklējumu nodaļā, sāks darbu magnētiskās rezonanses iekārta.

“Kurzemē modernākā magnētiskās rezonanses iekārta, kurai tuvākajā apkārtnē nav līdzīgas un arī Rīgā — paretam,” Saldū uzstādīto diagnostikas aparātu raksturoja SIA “Veselības centrs 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds. “Tā nodrošina attēlu augstu izšķirtspēju un garantē precīzu diagnostiku. Turklāt Saldū magnētiskās rezonanses aparātam ir platāks atvērums — 70 centimetru, tādējādi tas piemērots arī augumā lielu cilvēku izmeklēšanai.” Lieli nozīmē ne tikai korpulentus; gadās, ka ierastajos 60 cm diametra aparātos netiek arī raženāki vīri ar platiem pleciem.

Pirmoreiz magnētiskās rezonanses metodi plaušu izmeklējumam izmantoja 1977. gadā, process ilga četras stundas, kuras pacientam bija jāsēž ar rokām aiz galvas. Latvijā šīs iekārtas parādījās 1996. gadā. Patlaban pasaulē strādā aptuveni 36 tūkstoši magnētiskās rezonanses aparātu, un to skaita attiecība pret iedzīvotāju skaitu Latvija ir virs vidējā līmeņa starp OECD valstīm.

Pašlaik magnētiskās rezonanses izmeklējums ilgst 15 — 45 minūtes atkarībā no iegūstamās informācijas. Ja grūti tik ilgi nekustīgi nogulēt (piemēram, bērniem, cilvēkiem ar psihiskās veselības problēmām vai sāpēm), dažos magnētiskās rezonanses kabinetos nodrošina anestēziju. Tā kā Saldū nav neatliekamās palīdzības slimnīcas un nav arī pastāvīgi strādājošu anesteziologu, izmeklējumos būs jāpaļaujas uz klientu pacietību un apzinīgumu, vai arī viņiem jābrauc uz izmeklējumu citur.

Liela atbildība ir speciālistam, kurš pacientu nosūta uz izmeklējumu ar magnētisko rezonansi. Pirmkārt, viņam jāizvērtē, vai tieši šī metode dos visvairāk informācijas, jo noteiktos gadījumos vislabākā vai vienlīdz efektīva var būt datortomogrāfija, ultrasonogrāfija vai rentgens. Tiesa, bērniem, iespējams, tieši magnētiskā rezonanse ir vispiemērotākais radioloģiskais izmeklējums, jo tā laikā pacients nav pakļauts nelabvēlīgajam jonu starojumam, no kura bērni būtu pasargājami.

Otrkārt, jāiepazīstas ar pacienta veselības stāvokli, lai konstatētu, vai viņu drīkst izmeklēt ar magnētisko rezonansi. Šķērslis var būt dzelzs implanti, kardiostimulatori, iespējamas alerģijas pret kontrastvielu, ja tā nepieciešama. Noteiktos gadījumos pacientam vispirms jāveic dažas analīzes, lai konstatētu viņa piemērotību magnētiskajai rezonansei.

Līdz šim rindā uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu Saldū pieteikušies vairāk nekā 200 klientu. Viņus “Vizuālās diagnostikas” reģistratūrā pierakstīja pieteikšanās secībā, un reģistratores sazvanīsies ar katru un vienosies par konkrētu izmeklējuma dienu un laiku.

Cik drīz šī rinda saplaks? “Vizuālās diagnostikas” vadītāja Evija Mirzojana skaidro, ka labi iestrādājies kolektīvs spēj veikt 15 — 20 magnētiskās rezonanses izmeklējumu dienā; Saldū uzreiz tik augstus rezultātus gaidīt nevar, jo pakalpojums ir jauns un darbinieces — nupat iemācījušās. Otrs nozīmīgs faktors ir radiologa asistentu skaits filiālē. Ja strādā vairāki, tad attiecīgi spēj apkalpot vairāk pacientu četrās diagnostikas iekārtās — rentgenā, datortomogrāfā, mammogrāfā un magnētiskajā rezonansē. “Vizuālās diagnostikas” Saldus radioloģijas nodaļā strādā radiologa asistentes Brigita Briede un Ruta Galiņa, viņām pievienosies Linda Sproģe un, iespējams, vismaz sākumā brauks arī darbinieks no Rīgas. Klientus apkalpo reģistratores Zane Dumpe un Evita Vilne.

Pieteikties magnētiskās rezonanses izmeklējumam var SIA “Vizuālā diagnostika” Saldus radioloģijas nodaļā pa tālruni 63821100 vai 26339991 pirmdienās no plkst. 8 līdz 18, pārējās darbdienās — no plkst. 8 līdz 16.