Kā sagatavoties aktivitātēm vasarā?

Daudziem šovasar priekšā pasākumi ar augstu fizisko intensitāti —Dziesmu un deju svētki, sporta pasakumi, ceļojumi u.c. Pirms tiem der izvērtēt veselību un apzināties, vai organisms ir gatavs īstenot prāta un sirds sastādīto plānu.

Padomus sniedz Veselības centru apvienības (VCA) ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.
“Ideāli, ja ķermeni paaugstinātai slodzei sāk gatavot vismaz pusgadu vai vismaz dažus mēnešus pirms notikuma. Tomēr arī neilgi pirms paredzētās slodzes ģimenes ārsts vēl var palīdzēt uzlabot veselību. Tomēr, ja atklājas kas tāds, kādēļ papildu slodze pašreiz nav vēlama, labāk iecerēto atlikt un parūpēties par sevi – gan citā gadā izdosies noskriet maratonu vai vēl pēc dažiem piedalīties Dziesmu un deju svētkos!” saka ārste.
Veselības pārbaudes
Būtu labi laboratoriski pārbaudīt pilnu asins ainu. Ja analīžu rādītāji parādīs kādas novirzes no normas, aptuveni mēnesis bieži vien ir pietiekami, lai situāciju koriģētu, uzlabojot ēdienkarti, lietojot ārsta noteiktas zāles vai tml.
Ja mūžā vēl nav veikta elektrokardiogramma, pēc 35 gadu vecuma tā būtu jāveic, kaut arī nav sūdzību. Vēlams lietot D vitamīnu, jo pietiekams tā līmenis nodrošina labu imunitāti, kaulu un muskuļu veselību.
Jāsāk pamazām
Organisms pie papildu slodzes jāpieradina pakāpeniski. Cik ātri tas būs atbilstoši sagatavots, atkarīgs ne tikai no katra cilvēka veselības, bet arī no vecuma — jaunākie norūdīsies ātrāk nekā cilvēki pusmūžā vai seniori.
Jāņem līdzi zāles
Pacientiem, kuriem ir hroniskas slimības, obligāti viegli sasniedzamā vietā jābūt ikdienā lietojamām zālēm, piemēram, ja slodzes, stresa dēļ var paaugstināties asinsspiediens. Minimāls mājas aptieciņas komplekts līdzi noderēs ikvienam, lai nodrošinātos, piemēram, pret galvas sāpēm, alerģijām, nobrāzumiem, tulznām…
Pat nelielas iesnas var mazināt spēkus
Pirms gaidāmas slodzes būtiski izvairīties arī no vispārīgām saslimšanām, kas pazemina imunitāti. Jārēķinās, ka pēc saaukstēšanās, ko papildinājušas iesnas, klepus un/vai paaugstināta temperatūra, organismam, lai atjaunotos, būs nepieciešamas vismaz divas nedēļas.
REGULĀRI PADZERTIES
Cilvēki bieži vien nenovērtē reālo situāciju: karstumu, bezgaisu, slāpes. Ja atrodaties pasākumā vai zināms, ka būs ilgi jāstāv vai jādejo mēģinājumos, būtiski noskaidrot, kur tuvumā var padzerties. Ideāli, ja ūdens pudele ir līdzi! Tāpat, dodaties pastaigā, pat nelielā pārgājienā svarīgi līdzi paņemt ūdeni, ja tas nebūs pieejams pa ceļam. Organisma atūdeņošanās ir bīstami veselībai.
Atcerēties paēst
Ēšanas režīmam jāseko līdzi, ja cilvēkam ir cukura diabēts, viņš ikdienā lieto zāles cukura līmeņa pazemināšanai. Bet arī jebkuram pie paaugstinātas slodzes svarīgi laikus paēst — ēdienreizes jāieplāno vai noteikti jāpaēd, kad noorganizēta maltīte. Reizēm cilvēkus, kuriem daudz jākustas, piemeklē bada ģībonis, jo viņi aizmirsuši paēst.
Slikti jūties? Paliec mājās!
Visos pasākumos var piedalīties tikai, ja ir vesels un pašsajūta laba. Ja, piemēram, dziedot, dejojot, skrienot, ejot kļūst slikti, uzreiz jābrīdina līdzās esošie cilvēki, kuri varētu palīdzēt vai izsaukt mediķus. Pirms pasākuma jāuzzina, kur atrodas medpunkts, feldšera vieta, neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Svarīgi apģērbties atbilstoši laikapstākļiem, lai nebūtu ne par karstu, ne par aukstu. Karstā laikā jāvelk gaišs, elpojošs apģērbs, viegli apavi, noteikti jābūt galvassegai.