Jauns pakalpojums — miega poligrāfija

Saldus medicīnas centrs piedāvā diagnostikas pakalpojumu – miega poligrāfiju.

Tā nozīmē elpošanas traucējumu izmeklējumu miegā, lai varētu konstatēt dzīvībai bīstamus elpošanas traucējumus, piemēram, obstruktīvo miega apnoju un centrālo miega apnoju, neiromuskulārus traucējumus, kā arī citus elpošanas traucējumus miegā.

Diagnostikas iekārta ar dažādās ķermeņa vietās pievienotiem sensoriem ieraksta daudzveidīgus mērījumus: reģistrē krūškurvja un elpošanas kustības, gaisa plūsmu caur degunu un/vai muti, sirdsdarbības biežumu, nosaka skābekļa piesātinājumu asinīs un ķermeņa stāvokļa maiņu. Šos datus izmanto speciālisti, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, nosakot diagnozi un nozīmējot ārstēšanu. Saldus medicīnas centrā veiktos izmeklējumuz analizē sertificēta neiroloģe ar specializāciju miega medicīnā Madara Mičule.

Izmeklējums ieteicams šādos gadījumos:

o elpošanas traucējumi miegā (obstruktīva miega apnoja, krākšana),
o pēc kakla vai aukslēju mandeļu operācijas, lai pārliecinātos par terapijas efektivitāti,
o dažādu hronisku slimību gadījumos (kurām ir palielināts elpošanas traucējumu risks miegā),
o ventilācijas atbalsta miegā kontrole,
o krūšu kurvja deformācijas,
o pirms traheostomas izņemšanas.

Lai veiktu diagnostiku, pacientam uz vienu nakti pievieno vairākus sensorus dažādu mērījumu iegūšanai. Lai veiksmīgi un droši pie ādas varētu piestiprināt sensorus, pacienta ādai jābūt tīrai, sausai, bez ādas kopšanas līdzekļiem, bez brūcēm, nobrāzumiem, ādas slimību, piemēram, ekzēmas radītiem bojājumiem. Uz sensoriem ērti uzvilkt pieguļošu T-kreklu; drēbēm jābūt tādām, kas netraucē sensoriem. Sievietēm nav ieteicamas zeķubikses, uz nagiem nedrīkst būt gēllakas, vēl jo vaitāk – pieaudzēto nagu, jo sensori nespēj uztvert signālus tiem cauri. Uzreiz pēc sensoru uzlikšanas nav ieteicams sēsties pie stūres.

Svarīgi, lai cilvēks par spīti neierastajam aprīkojumam spētu aizmigt un gulēt, tādēļ jāievēro vairāki ieteikumi, piemēram, dienā jāatsakās vai stingri jāierobežo kafijas, tējas un citu enerģiju palielinošu dzērienu lietošana,s vairākas stundas pirms gulēšanas nav ieteicams skatīties televizoru, lietot viedierīces, lai gaismas efekti un satraucoši iespaidi netraucētu iemigt.

Pacientiem nepieciešams ārsta nosūtījums, to var izrakstīt endokrinologs, neirologs, kardiologs, ausu, kakla un deguna ārsts vai pulmonologs. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu pieejams tikai maksas pakalpojums; izmeklējuma cena – 96 eiro.

Sensorus SMC poliklīnikā uzliek vēlā pēcpusdienā, ap plkst. 16 – 16.30. Tad pacients atgriežas mājās, mierīgi pavada vakaru un dodas pie miera. Nākamās darba dienas sākumā jāierodas SMC, lai noņemtu sensorus un varētu veikt datu analīzi diagnozes noteikšanai.

Ja pacientam nav ērti uz nakti atgriezties mājās vai tur nevar nodrošināt netraucētu miegu, SMC piedāvā pārnakšņot tā viesnīcā.

Pieteikties miega poligrāfijai var poliklīnikas reģistratūrā pa tālruni 63881562.