
Vēl nav par vēlu vakcinēties pret ērču encefalītu! To var izdarīt Saldus medicīnas centrā, iepriekš piesakoties poliklīnikas reģistratūrā pa tālruni 63881562. Vakcinēšanās maksā 35 eiro.
Ja par spīti piesardzībai negantā radība piesūkusies, svarīgi no tās pareizi tikt vaļā. Ja iespējams ātri nokļūt Saldus medicīnas centra uzņemšanas nodaļā (ārpus darba laika — traumpunktā), mūsu mediķi to izdarīs uzmanīgi un profesionāli. Ja nē — jādara pašiem.
Kā izvilkt ērci?
1. Uzvelc gumijas cimdus!
Neskaries klāt ērcei ar plikām rokām, ja nav cimdu, izmanto maisiņu vai salveti. Caur mikrotraumām encefalīta izraisītājs, kas mitinās ērces siekalu dziedzeros, var iekļūt tavā organismā. Tas pats var notikt, ja bez cimdiem centies izņemt ērces suņiem vai kaķiem.
2. Piedzirdi ērci!
Uz vates tampona vai salvetes uzlej degvīnu vai citu stipro alkoholu (derēs arī smaržas) un pieliec pie ērces. Spirtotais šķidrums kukaini iemidzinās, un taustekļi atslābs. Vates tamponu turi vismaz septiņas minūtes. Jo ērce vairāk piesūkusies ar asinīm, jo ilgāk jātur tampons.
3. Saķer pareizi!
Aizmigušo ērci var vilkt laukā ar pinceti. Kukainis jāsaķer maksimāli tuvu snuķītim (tātad ādai), lai netiktu saspiests tā vēders. Aptiekā nopērkamas arī speciālas ērču izvilkšanas pincetes vai citas ierīces ar lupu. Vēl viens variants – ērci izņemt ar diegu. Apmet cilpu ap kukaiņa kaklu, taču nesavelc par stipru, jo tad var notrūkt ērces rumpis.
4. Velc lēni un prātīgi!
Kad ērce satverta, tā jāizvelk vieglām un svārstīgām kustībām virzienā uz augšu – pavelc un nedaudz atlaid, pavelc un atlaid –, līdz kukainis ir ārā. Kāpēc šāda auklēšanās? Jo ērces mutes daļa, kas ieurbusies ādā, ir klāta ar daudziem maziem dzelonīšiem, kas atgādina zāģa zobus. Ja rausi strauji, kukaiņa ķermenis var notrūkt, bet ērces galva paliks ādā.
5. Nomazgā rokas!
Tiklīdz ērce ir izvilkta, ar ziepēm nomazgā rokas. Pat ja rokās bijuši gumijas cimdi.
6. Dezinficē koduma vietu!
Derēs tas pats spirts, stiprs alkohols vai smaržas. Vienlaikus apskati, vai ādā nav palikusi daļa ērces.
Ja snuķītis palicis ādā, vari mēģināt to izņemt pats vai arī doties pie mediķa. Vakcinēts cilvēks teorētiski par ādā palikušo ērces daļu var daudz neuztraukties un nelikties ne zinis, jau pēc pāris dienām organisms pats šo svešķermeni izstums laukā Ja negribi gaidīt, ņem adatu (neaizmirsti to sterilizēt ar spirtu) un izķeksē. Tiesa, koduma vietā tad paliks brūce.
Ja cilvēks nav vakcinēts pret ērču encefalītu, labāk meklēt mediķu palīdzību, jo ērces galvā ar siekalu dziedzeriem var atrasties encefalīta izraisītāji.
Ja vēlies zināt, vai ērce bijusi inficēta,
to var nogādāt laboratorijā maksas analīžu veikšanai. Tā nav jāved uz Rīgu, ērces pieņem arī vietējās laboratorijas, tajā skaitā Saldus medicīnas centrā strādājošā Centrālā laboratorija.
Kā to pareizi izdarīt? Pirmkārt — nekavēties. Jo ātrāk ērce nonāks pie laboranta, jo precīzākas būs analīzes. Optimāli 72 stundu laikā pēc noņemšanas. Tā jāuzliek uz mitras salvetes un jāieliek aizvākojamā traukā. Vēlams trauku uzglabāt ledusskapī 2 — 8 grādu temperatūrā.
Cik maksā?
No Centrālās laboratorijas cenrāža:
Viens patogēns: ērču encefalīta vīruss vai Laima slimība jeb borelioze — 9 EUR
Divi patogēni: ērču encefalīta vīruss un Laima slimība jeb borelioze — 18 EUR
Ērču pārnēsāto slimību panelis — 25 EUR, tajā ietilpst ērču encefalīta vīruss, Laima slimība jeb borelioze, ērlihioze, anaplazmoze, babezioze, riketsioze.