Agrāk atklāts — vieglāk izārstējams

Oktobris ir krūšu veselības mēnesis, kad sievietēm visā pasaulē atgādina par krūts vēža profilaksi un agrīnas diagnostikas nozīmi.
Pēc Rīgas Austrumu klīniskās universitātes (RAKUS) informācijas risks saslimt ar krūts vēzi ir katrai devītajai sievietei mūsu valstī, tādēļ ļoti svarīga ir profilakse. Diagnosticējot krūts vēzi agrīnā stadijā, 90 % gadījumu iespējams saglabāt krūts dziedzeri un dzīves kvalitāti.

Par krūšu veselību ir jārūpējas visu dzīvi, veicot krūšu pašpārbaudi reizi mēnesī un ik gadu apmeklējot ginekologu, lai veiktu krūšu pārbaudi, kā arī mamogrāfiju un ultrasonogrāfiju pēc ārsta ieteikuma. Valsts organizēts krūts vēža skrīnings (mamogrāfija) ir pieejams sievietēm no 50 līdz 68 gadiem, bet ar ārsta nosūtījumu arī pirms 50 gadu vecuma un pēc 68 gadu vecuma mamogrāfijas izmeklējums būs valsts apmaksāts (jāmaksā tikai pacienta iemaksa). Atšķirība vienīgi, ka 50 — 68 gadu vecām sievietēm tiek sūtīti uzaicinājumi veikt mamogrāfiju.

Krūts vēža risku var samazināt, izvēloties veselīgu uzturu — vairāk dārzeņu, augļu un pilngraudu produktu, mazāk gaļas, sāls, saldumu —, vairāk kustoties un saglabājot veselīgu ķermeņa svaru, atsakoties no alkohola un smēķēšanas. Ja ģimenes anamnēzē ir krūts vēzis, noteikti vajadzētu veikt gēnu pārbaudes. Būtiska nozīme arī dzīvesveidam: krūts vēzis ļoti saistīts ar aptaukošanos. Jaunajām māmiņām ieteicams pēc iespējas ilgāk — vismaz sešus mēnešus — barot bērnu ar krūti, tādējādi nākotnē mazinot risku saslimt ar krūts vēzi.

Pērn veikta apdrošināšanas kompānijas ERGO aptauja liecina, ka gandrīz puse jeb 46 % Latvijas iedzīvotāju ne reizi nav izmantojuši iespēju doties uz savam vecumam aktuālām, valsts nodrošinātām vēža pārbaudēm.
Arī apdrošināšanas pakalpojumos tiek iekļauta vēža riska apdrošināšana. To iespējams izvēlēties gan kā atsevišķu apdrošināšanas veidu, gan vienā polisē ar insulta, infarkta, multiplās sklerozes un citu slimību apdrošināšanu. Vēža apdrošināšana paredz, ka saslimstot cilvēkam tiks izmaksāta atlīdzība. ERGO Baltijā jau bijis arī apdrošināšanas gadījums, kad kādai ar krūts vēzi saslimušai sievietei Igaunijā izmaksāta vēža apdrošināšanas atlīdzība 8600 eiro apmērā.

Informācija — AS “ERGO”

SIA “Vizuālā diagnostika” Saldus filiālē mammogrāfiju var veikt gan ar Nacionālā veselības centra nosūtījumu bez maksas, gan ar ārsta nosūtījumu ar 3 eiro pacienta iemaksu, gan pēc savas izvēles — tad pakalpojums maksā 40 eiro. Tālrunis pierakstam 63821100, 26339991.