Uzlabo prāta funkcijas un runas spējas

Sliņka sapnis — spēlējot datorspēlītes, darīt nozīmīgu darbu — ir piepildījies! Saldus medicīnas centrā pieejama datorizēta kognitīvo funkciju terapijas programma “RehaCom”.
Tajā mākslīgā intelekta iespējas apvienotas ar zinātnieku jaunākajām atziņām par atmiņas, uzmanības, izpildfunkciju (piemēram, plānošanas, loģiskās domāšanas u. c.), redzes lauka darbības principiem un trenēšanas iespējām. Vienkārši šo terapijas veidu var ilustrēt tā: uzdodot dažādus uzdevumus datorā, mākslīgais intelekts diagnosticē trūkumus klienta kognitīvajās jeb pasaules izzināšanas spējās un izveido treniņu programmu šo spēju attīstīšanai — vai tā būtu modrība, vai spēja atcerēties sejas, vai ilgtermiņa atmiņa… Klientam tiek piedāvāta viena “spēlīte” pēc otras, ar katru reizi aizvien sarežģītāka, un pēc būtības ļoti nopietns prāta treniņš norit patīkami un nemanot. Lai visa uzmanība būtu pievērsta uzdevumu pildīšanai, “RehaCom” nodarbībās izmanto īpašu ļoti viegli vadāmu klaviatūru.
“RehaCom” programmas ieviešanas iniciatore Saldus medicīnas centrā ir saldeniece Elvīra Mihejeva, psiholoģijas maģistre ar ievērojamu pieredzi darbā ar dažādu paaudžu klientiem. Viņa stāsta, ka šī kognitīvo spēju uzlabošanas metode īpaši efektīva šādām klientu grupām:
o bērniem ar uzmanības deficīta sindromu un mācīšanās grūtībām. “Nereti bērns nespēj pietiekami labi apgūt lasītprasmi, rakstīšanu, matemātiku ne jau tādēļ, ka būtu slinks vai vecāki veltītu pārāk maz uzmanības, bet tādēļ, ka noteiktas galvas smadzeņu daļas netiek galā ar savu uzdevumu,” psiholoģe skaidro. ““RehaCom”programmā nosaka prasmju vājo posmu un to uzlabo bērnam interesantā, netraumējošā veidā.” “RehaCom” programmu var izmantot bērni no 6 gadu vecuma.
o klienti pēc insulta, galvas traumām, pēc izslimota Covid-19, depresijas vai distresa gadījumā, kad klients izjūt: galva vairs nestrādā kā agrāk. Pēc tāda paša algoritma kā bērniem tiek testētas arī pieaugušu klientu kognitīvās spējas un stimulēta novājinātu prasmju un spēju atgūšana atbilstoši viņu vecumam;
o senioriem demences profilaksei, kā arī vieglas demences attīstības apturēšanai, Alcheimera slimības attīstības bremzēšanai u. c. “Uzskatu, ka prāta spēju trenēšana ir ļoti būtisks dzīves kvalitātes nosacījums cilvēkiem gados,” piebilst psiholoģe. “Zinātne pierādījusi, ka smadzeņu šūnas atjaunojas visu mūžu, tikai vecumā — lēnāk, tādēļ jo svarīgi iuzturēt možu, asu prātu. Vieglāk tas padodas aktīviem, sabiedriskiem cilvēkiem, kuri ikdienā piedzīvo dažādus spilgtus iespaidus. Ja seniors dzīvo vienmērīgu dzīvi šaurā ģimenes lokā vai vienatnē, daļa kognitīvo spēju netiek trenētas, tādēļ novājinās, un tad rodas sūdzības par sliktu atmiņu, nespēju koncentrēties vai apjukumu sadzīviskās situācijās, vai par citiem ikdienu ietekmējošiem faktoriem. Tāpat kā fiziskai veselībai nepieciešams vingrot, arī prātam vajag daudzveidīgus izaicinājumus, lai to uzturētu formā.”
Stundu ilga nodarbība psiholoģes Elvīras Mihejevas vadībā maksā 20 eiro. Pieteikties var pa tālruni 26360575, jāzvana pirmdienās un trešdienās no pulksten 10 līdz 16.