Sagatavošanās fibrogastroskopijas un fibrokolonoskopijas izmeklējumiem

 


Augšējā endoskopija (gastroskopija)

▪ Aizliegta ēšana un perorālu medikamentu lietošana vismaz 6 stundas, dzeršana – 4 stundas pirms endoskopijas.
▪ Dienā pirms izmeklēšanas: vieglas vakariņas ne vēlāk kā 20.00, pēc tam dzert tikai ūdeni bez gāzes.


Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai ar dalītās devas metodi

Diēta pirms kolonoskopijas

  1. Nedēļu pirms zarnas tīrīšanas nedrīkst ēst nekādus dārzeņus, augļus, saknes, riekstus, sēklas, maizi ar sēklām. Izņēmums – augļu, dārzeņu vai sakņu biezenis bez sēklām un mizām. Drīkst ēst rīsus, griķus, auzu pārslas, putraimus, prosu, pākšaugus, gaļu, zivis, olas, piena produktus, maizi bez sēklām, buljonu.
  2. Trīs dienas pirms zarnas tīrīšanas drīkst lietot tikai šķidru ēdienu vai tumi.
  3. Zarnas sagatavošanas dienā ēst nedrīkst! Kolonoskopijas dienā nedrīkst ēst līdz izmeklējuma veikšanai. Pēdējā ēdienreize – 24h pirms zarnas sagatavošanas uzsākšanas.
  4. Zarnas sagatavošanas dienā bez ierobežojuma drīkst dzert negāzētu ūdeni.
  5. Kolonoskopijas dienā ūdens dzeršana jāpārtrauc 4 stundas pirms kolonoskopijas.

Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai

Pirms uzsākt sagatavošanos, aptiekā jāiegādājas polietilēnglikols (PEG), piem., Fortrans, Picoprep, Eziclen (recepšu medikamenti).

  1. Zarnas tīrīšanas līdzekļa standarta devu sadala divās vienādās daļās. Pirmo daļu ieņem vakarā pirms kolonoskopijas plkst. 18.00 un izdzer divu stundu laikā, otro – iesāk lietot sešas stundas pirms izmeklējuma un izdzer divu stundu laikā.
  2. Pacientiem, kuriem ceļā jāpavada vairākas stundas, kolonoskopijas dienā, dodoties uz kādu no izmeklējumu veikšanas vietu, zarnas tīrīšanas līdzeklis jābeidz lietot vismaz četras stundas pirms plānotās izbraukšanas.
  3. Vienu stundu pirms uzsāk PEG, pārtrauc lietot iekšķīgi lietojamos medikamentus. Ja ikdienā lieto medikamentus asins šķidrināšanai (aspirīns, varfarīns vai citas) jau 5 dienas pirms izmeklējuma tās pārtrauc lietot. Pārtrauc lietot arī dzelzs preperātus.
  4. Izmeklējuma dienā no rīta var iedzert malku ūdens, lai norītu tableti, piem., arteriālās hipertensijas ārstēšanai (ja kolonoskopija ir reizē ar gastroskopiju, tabletes dzert nedrīkst).
  5. Pacientiem ar cukura diabētu medikamentu lietošana gatavošanās laikā un kolonoskopijas dienā obligāti jāsaskaņo ar savu ģimenes ārstu vai endokrinologu.
  6. Ja iepriekšējās kolonoskopijas laikā zarna bijusi slikti iztīrīta vai arī ilgstošu aizcietējumu gadījumā, trīs dienas pirms zarnas tīrīšanas  papildus jālieto vēdera izeju veicinošs līdzeklis, to saskaņojot ar savu ģimenes ārstu.

!PEG iespējamās blakusparādības: pilnuma sajūta vēderā, slikta dūša, vemšana. Tās parasti saistītas ar lielu izdzertā šķidruma daudzumu relatīvi īsā laikā. No blakusparādībām var izvairīties, dzerot PEG lēnāk.

Kontrindikācijas/ierobežojumi zarnu tīrīšanai ar PEG:

  • smags vispārējais stāvoklis;
  • dekompensēta sirds mazspēja;
  • aizdomas par smagu zarnu sieniņas iekaisumu un/vai bojājumu;
  • zarnu necaurlaidība;
  • nelīdzestīgs pacients.

! Ierasties uz kolonoskopiju ieteicams ar pavadošu personu. 12 stundas pēc kolonoskopijas nav ieteicams vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu ievadīšanas var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja.