Kā senioriem pasaudzēt sevi vasaras svelmē

Padomus par to, kā senioriem vasarā saglabāt aktīvu dzīvesveidu un izvairīties karstuma izraisītiem veselības traucējumiem, sniedz “Euroaptiekas” farmaceite Zane Melberga.

Regulāras fiziskas aktivitātes, piemēram, nūjošana, peldēšana, joga vai dārza darbi senioriem samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, depresiju, trauksmi, demenci, 2. tipa cukura diabētu un osteoporozi. Tomēr, kad Latviju sasniedz karstuma vilnis, cilvēkiem gados jābūt piesardzīgiem un jāprot izmantot vasaras priekšrocības, bet izvairīties no tās sagādātiem draudiem,” rezumē speciāliste.

Izvērtē savas spējas un sagatavojies

Ikvienam cilvēkam, bet jo īpaši senioriem vasarā ieteicams ar fiziskām aktivitātēm laukā nodarboties agri no rīta vai vakarā, bet dienvidu mierīgi pavadīt iekštelpās. Ejot ārā, piemēroti jāapģērbjas. Ar gadiem ķermeņa termoregulācija mainās, tāpēc seniori nereti velk pārāk biezas drēbes. Pareizi būtu izvēlēties brīvu, gaisu caurlaidīgu apģērbu, bet galvā jābūt cepurei. Līdzi jāņem pudele ūdens, jo svelmē organisms strauji zaudē mitrumu. Farmaceite Zane Melberga iesaka turēt pa rokai piparmētru vai mentola konfektes, jo, tās apēdot, reflektoriski tiek paplašināti sirds mazie asinsvadi un uzlabota kapilārā asinsrite, līdz ar to — arī pašsajūta. Tāpat var izmantot dažādus augu ekstraktus, piemēram, vilkābeles, lai stiprinātu sirdi.

Uzmani asinsspiedienu

Veselam cilvēkam normāls asinsspiediens ir aptuveni starp 110/70 un 120/80 mm Hg. Senioriem un cilvēkiem ar hroniskām sirds slimībām karstā laikā būtu nepieciešams asinsspiedienu mērīt trīs reizes dienā – rītā, pusdienlaikā un vakarā. Ja nav sirds slimību, bet ir slikta pašsajūta, nogurums un galvassāpes karstā laikā, ieteicams nedēļu mērīt asinsspiedienam, jo tas var būt paaugstināts un, iespējams, nepieciešams ģimenes ārsta padoms.

Pazeminātu asinsspiedienu var uzlabot kofeīnu saturoši produkti vai uztura bagātinātāji, piemēram, kafija vai stipra melnā tēja. Paaugstinātu normalizēt ir grūtāk, turklāt to ietekmē dažādi citi faktori – smēķēšana, paaugstināts svars vai holesterīna līmenis. Tāpēc vēlams konsultēties ar ārstu.

Lieto un uzglabā medikamentus pareizi

Zane Melberga norāda, ka vasarā var būt bīstami pārtraukt medikamentu lietošanu bez ārsta konsultācijas. Piemēram, ja seniors ir devies uz vasarnīcu un aizmirsis zāles, tomēr vajadzētu atgriezties pēc tām, īpaši, ja plānoti dārza darbi vai citas fiziskas aktivitātes. Svarīgi atcerēties, ka medikamentu uzglabāšanas temperatūra nedrīkst pārsniegt +25 grādus, un vasaras karstumā jāparūpējas, lai zāles atrastos vēsākā vietā. Nav ieteicams nēsāt līdzi medikamentus, kuri jāuzglabā aukstumā, piemēram, diabēta un sirds zāles; arī to iegāde jāplāno tā, lai tie pēc iespējas ātrāk nonāktu piemērotā glabāšanas vietā. Pārmērīgs karstums ietekmē zāļu kvalitāti.

Parūpējies par sirdij draudzīgu uzturu

Kālijs palīdz regulēt sirdsdarbību un uztur pareizu muskuļu darbību, novēršot aritmiju. Tas līdzsvaro nātrija iedarbību, pazeminot asinsspiedienu un samazinot sirds slimību risku, turklāt nāk par labu vispārējai sirds un asinsvadu veselībai. Šis elements atrodams banānos un avokado.

Magnijs iesaistīts vairāk nekā 300 dažādās organisma funkcijās, ta skaitā sirds un asinsvadu normālas darbības uzturēšanā, mazina bezspēku, nogurumu un stresa simptomus. Uzturā to var uzņemt ar auzu pārslām, rīsiem, kartupeļiem un tumšo šokolādi.

Omega-3 taukskābes veicina normālu sirds un asinsvadu sistēmas darbību. Tās atrodamas zivīs, ko ieteicams ēst vismaz divas reizes nedēļā. Omega-3 taukskābes satur arī linsēklas, valrieksti, auzu dīgļi, sojas pupas un spināti.

B1 vitamīnam (pazīstams arī kā tiamīns) ir galvenā loma ogļhidrātu metabolismā, kas ir galvenais sirds muskuļa enerģijas avots. Tiamīna deficīts var izraisīt sirds un asinsvadu komplikācijas, tostarp sirds mazspēju un sirds paplašināšanos. Pārtikā B1 vitamīns visvairāk ir piena produktos, riekstos un pākšaugos.

Ja ar uzturu neizdodas uzņemt nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, vēlams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par papildu preparātu lietošanu.

Informācijas sagatavošanu atbalstījis zāļu mazumtirdzniecības uzņēmums “Euroaptieka”